آب و هوای روسیه

منطقه شمالی این کشور، یه جلگه ی بی درخت و یخ زده هستش که خاکش تقریبن همیشه منجمده… مرکز روسیه از ویژگی های آب و هوایی اروپایی برخورداره.. جنوب روسیه که یه سرزمین قطبی به شمار میره،همیشه پوشیده از درخت و سرسبز هستش و زمستون هایی طولانی و سخت و تابستون هایی کوتاه داره.

مناطق مرتفع و سرسبز مرکز روسیه، زمستون هایی سرد ولی تابستون هایی خشک و گرم داره.. همچنین ساحل زیبای دریای سیاه در اینجا آب و هوای مدیترانه ای داره.. در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوا :سرد و خشک توی مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و معتدل و خشک در جنوب شرقی برخورداره.

بهترین زمان واسه سفر به روسیه کی هستش؟

مرداد ماه و اوایل شهریور ماه گرم‌ترین فصل های روسیه هستند و اغلب افراد تور روسیه تابستان 96 را برای سپری کردن اوقات فراغتشون انتخاب میکنند. زمستون در روسیه طاقت فرسا و به شدت سرده به طوری که توی مسکو هوا به 50- یا 60- درجه سانتی‌گراد می‌رسد ولی باز هم در این فصل علاقه‌مندان به گردشگری برای لذت از برف و سرما دل رو به دریا میزنن و در رستوران های روسیه و اطراف به تماشای بارش برف و جشنواره های روس‌ها می‌پردازن.

فصل بهار خیلی انتخاب مناسبی برای سفر به روسیه نیست چرا که تو این فصل برف‌ها شروع به آب شدن می‌کنند و مشکلات فراوانی برای رفت و آمد در خیابان‌ها ایجاد می‌کنند. هوای روسیه خشکه به همین دلیل حتی در مناطق شمالی نزدیک به سیبری در تابستان دمای هوا به 20 درجه سانتی‌گراد هم میرسه. در مسکو و سنت پترزبورگ دما در تابستان بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد در تغییر هستش.

آب و هوای سن پترزبورگ

سن‌پترزبورگ آب و هوای مرطوب قاره‌ای دارد، اما تأثیر گردبادهای دریای بالتیک باعث می‌شود که تابستان‌هایش گرم، مرطوب و کوتاه و زمستان‌هایش سرد، مرطوب و طولانی باشند و در زمستان هم دوره‌هایی از گرمای نسبی را تجربه کند. متوسط حداقل دما در زمستان 9 درجه زیر صفر است، هرچند دمای 35 درجه زیر صفر را هم برای این شهر ثبت کرده‌اند. یخ زدن سطح زمین در زمستان‌های سن‌پترزبورگ پدیده‌ای معمول است و بخش‌هایی از رود نِوا هم که در محدوده‌ی شهر قرار دارند در ماه‌های نوامبر یا دسامبر یخ می‌زنند و در آوریل این یخ‌ها کم‌کم آب می‌شوند. به طور میانگین، سن‌پترزبورگ 123 روز برفی در هر سال دارد که معمولا بین ماه‌های دسامبر تا مارس توزیع شده‌اند.

سطح بارندگی سالانه‌ی شهر حدود 600 میلی‌متر است و بیشترین بارش‌ها هم اواخر تابستان اتفاق می‌افتند. آب و هوای سن‌پترزبورگ مرطوب است و میانگین رطوبت به 78 درصد می‌رسد. آسمان این شهر هم 165 روز در سال تمام‌ابری است، بنابراین حتی اگر تابستان به سن‌پترزبورگ می‌روید، باید برای آب و هوایی مرطوب، ابری و حتی بارانی آماده باشید.

آب و هوای مسکو

مسکو آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد؛ تابستان‌هایی گرم، گاهی داغ و نسبتا مرطوب و زمستان‌هایی طولانی و سرد. در ماه‌های گرمِ ژوئن، ژوئیه و اوت، دمای هوای مسکو حدود 23 درجه‌ی سانتی‌گراد است، اما موج‌های گرما که گاهی بین ماه‌های مه و سپتامبر از راه می‌رسند می‌توانند دمای هوا را یکی دو هفته‌ای به دور و بر 30 درجه برسانند. زمستان‌ها دمای هوا تا 10 درجه زیر صفر پایین می‌آید، گرچه گاهی ممکن است هوا از صفر درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر نباشد. تابستان مسکو از اواسط می شروع می‌شود و تا اوایل سپتامبر ادامه دارد و زمستانش هم از اوایل نوامبر تا پایان مارس طول می‌کشد.

متوسطِ بارش ماهیانه در طول سال کمابیش یکسان است، هرچند میزان بارندگی در تابستان‌ها کمی بیشتر از زمستان‌هاست. بنابراین، حتی اگر قرار است تابستان به مسکو بروید، لباس و کفشِ مناسب آب و هوای بارانی را فراموش نکنید.

بیشتر بارش‌های مسکو به شکل باران هستند، اما در ماه‌های زمستانی تقریبا فقط برف می‌بارد. بارش برف از اواخر سپتامبر شروع می‌شود و تا اوایل مه ادامه دارد، اما از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل است که برف روی زمین می‌نشیند و شهر سفیدپوش می‌شود.

سرعت باد در مسکو چندان زیاد نیست و بین 2 تا 6 متر بر ثانیه متغیر است. با این حال، گاهی در فاصله‌ی ماه‌های مه تا سپتامبر، طوفان‌هایی از راه می‌رسند و سرعت باد به 15 تا 35 متر بر ثانیه افزایش می‌یابد.

مقاله های مرتبط

title دیدنی های سن پترزبورگ
title دیدنی های مسکو
title 9 غذای خوشمزه روسی
title مراکز خرید روسیه
title 10 حقیقت جالب در مورد روسیه