kish-maghale (6).jpg
kish-maghale (7).jpg
kish-maghale (18).jpg
kish-maghale (22).jpg
kish-maghale (6).jpg kish-maghale (7).jpg kish-maghale (18).jpg kish-maghale (22).jpg

تاریخچه کیش

میلیون ها سال پیش شبه جزیره عربستان بر اثر حرکت قاره ها و فشار آنها همراه با صفحه قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و از آفریقا جدا شده وبه آسیا متصل گردید.
پیدایش جزیره کیش
میلیون ها سال پیش شبه جزیره عربستان بر اثر حرکت قاره ها و فشار آنها همراه با صفحه قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و از آفریقا جدا شده وبه آسیا متصل گردید.

فشارهای ناشی از این حرکت باعث چین خوردگی عظیم و تشکیل رشته کوههای زاگرس در جهت شمال غربی به جنوب شرقی شده است. ارتفاع رشته کوههای زاگرس از قله دنا به تدریج در جهت خلیج فارس کم شده و ادامه آن در اعماق آبهای خلیج فارس به صورت چین خوردگی هایی در زیر آب پنهان می گردد.جزیره کیش بخشی از این چین خوردگیها و از سازه های زاگرس اند.

پیدایش جزیره کیش

داستان کیش
مفهوم نام جزیره کیش از نظر معنا "تیردان" یا " ترکش " میباشد. برگزیده شدن این نام به این دلیل است که وقتی بر بلندیهای اطراف جزیره کیش می ایستادند مانند تیری است که در ترکش باشد.

دریا سالار یونانی نیارخوس در سال 325 قبل از میلاد مسیح به دستور اسکندر مامور سفری اکتشافی به خلیج فارس و دریای عمان شد. مشخصاتی که در نوشته های وی نوشته شده دلالت بر آن دارد که او در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح از جزیره کیش بازدید کرده است.

در دوره هخامنشی کیش مرکز عمده صید مروارید بین النهرین و هندوستان بوده و بازرگانان بزرگ دنیا به این جزیره رفت و آمد داشتند.

داستان کیش

موقعیت جغرافیایی جزیره کیش
وسعت جزیره کیش معادل 90 کیلومتر یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس می باشد. طول در محور شرقی - غربی جزیره کیش15 کیلومتر و عرض در محور شمالی – جنوبی 7 کیلومتر می باشد.جزیره کیش تقریبا مسطح و بیضی شکل می باشد.ارتفاع جزیره از سطح دریا حدود 32 متر و بلندترین نقطه در شرق جزیره حدود 45 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.موقعیت جغرافیایی جزیره کیش
فرهنگ و مردم جزیره کيش
جمعیت جزیره کیش، بر پایه ‌ی سرشماری همگانی نفوس و مسکن درسال 1390، برابر با 24819 نفر بوده‌ است که عمدتاً در شهر کیش ساکن هستند. به شهروندان جزیره کیش، کیش وند گویند. میزان با سوادی در کیش بیش از 92 درصد و درصد اشتغال بالای 98 درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب وشاخص است.

ملاقات با اهالی بومی یک کشور یا منطقه برای بسیاری از گردشگرا ن یک جاذبه فراموش نشدنی بشمار می آید. در محله سفین شما می توانید با اهالی بومی سختکوش و خونگرم کیش ملاقات کرده و از نزدیک با سبک زندگی آنها آشنا شوید. تقریبا تمامی بانوان، مردان و کودکان این محله از لباسهای سنتی استفاده می کنند. لباس محلی مردان "دشداشه" و "غتره" می باشد و زنان "ملفع " پوشیده "بطوطه" یا (برقع) روی چهره شان می گذارند. مهم ترین اعیاد عیدقربان وعیدغدیر می باشد. ساز اصلی محلی "حبان" ، "نیانبونه" و "دهل" است.

شغل سنتی بومیان ماهیگیری، دامداری، دریانوردی و تجارت است و درگذشته به صید مروارید نیز می پرداختند. ابزارهای اصلی صیادان کیش برای ماهیگیری تورماهیگیری، گرگور وقلاب هستند. اما علاوه بر آنها استفاده از "مشتا" و نیزه و حتی ماهیگیری با دست نیز در سطح بسیار محدودی رواج دارد.

همزمان با توسعه توریستی و تجاری جزیره بخشی از این افراد به کارهای خدماتی روی آورده اند و بقیه از طرق سنتی به امرار معاش می پردازند. ماهیگیری و دامپروری در میان بومیان معمول است. تجار محلی و بومی در بازار سفین به کار مشغول هستند. فضا و معماری سنتی این بازار یادآوری بازارهای سنتی وقدیمی سرزمین اصلی ایران است.

فرهنگ و مردم جزیره کيش

پوشش گیاهی جزیره کیش
از پوشش‌ های گیاهی جزیره کیش می‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار ودرختان غیربومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. در سالهای گذشته این جزیره، مرکز تاکستان ‌های معروفی بوده است و همچنین از زمان حضور پرتغالی ها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌باشد.پوشش گیاهی جزیره کیش
حیات وحش جزیره کیش
حیات وحش در کیش به گروههای زیر تقسیم می شوند:

پستانداران مهم جزیره کیش آهوی ایرانی است که بصورت آزاد در جزیره گردش می کنند و شکار آنها ممنوع می باشد. گربه، خارپشت ایرانی ، خدنگ، موش و دلفین نیز از دیگر پستانداران آبزی جزیره کیش می باشند.

در جزیره کیش پرندگانی ازجمله چکاوک کاکلی، حواصیل خاکستری، عقاب ماهیگیر، بلبل، سبز قبای هندی می باشند که به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب به این جزیره مهاجرت می کنند. تماشای پرندگان در اطراف باغ بهشت و درخت سبز بسیار زیباست.

خزندگانی که در جزیره کیش می باشند لاک پشت ها هستند که برای تخم ریزی به ساحل می آند، مارمولک ها که خیلی زیاد می باشند اما بی خطرند و از حشرات تغذیه می کنند، دو نوع مار قیطانی غیر سمی و مار جعفری که سمی است .

کوسه هایی که بعضا درساحل کیش دیده می شوند از ماهیهای کوچک تغذیه میکنند و برای شناگران خطری ندارند.

حیات وحش جزیره کیش

1393/07/23

مقاله های مرتبط

title آنچه درباره کیش باید بدانید
title بازارهای کیش
title مشخصات اقلیمی کیش