درباره شهر مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. شهر مشهد در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود.مشهد با ۳۲۸ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران می‌باشد.
مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. شهر مشهد در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود.مشهد با ۳۲۸ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران می‌باشد.بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ شهر مشهد با ۲٬۷۶۶٬۲۵۸ تن جمعیت، دومین شهر پر جمعیت ایران پس از تهران است.

شهر مشهد به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی‌الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائراز داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

شهر مشهد در حوزهٔ رودخانهٔ کشف‌رود و در دشت مشهد بین کوه‌های هزارمسجد و بینالود گسترده شده است. شهر مشهد در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه قرار دارد.بیشینهٔ ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰ متر و کمینهٔ آن ۹۵۰ متر است.

شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است.بیشینهٔ درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.

بیش از ۹۳٪ مردم مشهد فارسی زبان هستند.تراکم جمعیت در مشهد بیش از نه‌هزار تن در هر کیلومتر مربع می‌باشد.[۲]

در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۸ سالروز تولد علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان،مشهد رسماً به عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شد.

مشهد بزرگ‌ترین کلان‌شهر مذهبی جهان می‌باشد.شهر مشهد نیز به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شده است.

مقاله های مرتبط

در حال حاضر مقاله مرتبط با این مقاله وجود ندارد.