درباره پکن

پکن یا به قول چینی ها بیجینگ در شمال پرجمعیت ترین کشور جهان ،با قدمتی چندین هزار ساله آینه تمام نمای چین باستان و نمای چین نوین است .

به فرودگاه پکن که وارد میشوید سقف این بزرگترین فرودگاه جهان ،شبیه به یک اژدها بزرگ در حال پرواز بابالهایی عریض ،یکی از جاذبه های مدرن چین است که ورود شمارا خوشامد میگوید.

پکن پس از المپیک 2008 چهره ای کاملا متفاوت از خود به دنیا ارائه کرد.اگر در این شهر گردش کنید ،آن را پایتختی پر از خیابان ها و معابر عریضی خواهید یافت که دایره وار دور دو گنج تاریخی این شهر یعنی «شهر ممنوعه» و «میدان تیان آن من» حلقه زده اند .

میان تیان آن من با پرچم ملی که همواره در آن افراشته است ،از بزرگترین میدان های دنیاست که با توجه به مرکزیتی که در شهر دارد میتواند آغاز خوبی برای دین سایر معابد،قصر ها ودیدنی های پر شمار پکن باشد .

در پکن هتل ها و مراکز خرید پرشمارند و ساختمان های مدرن با ظواهر درخشان،مانند ساختمان تخم مرغ شکل مرکز ملی هنر های نمایشی و ورزشگاه ملی پکن نشانگر معماری قدرتمند این شهر و هویت جهانی و مدرن چین هستند .

این ساختمان های دیروز و امروز با چنان ظرافتی در کنار هم قرار گرفته اند که شاید به ندرت ترکیبی چنین یک دست و همگون از بنا های تاریخی و مدرن را در نقطه دیگری از جهان بتواند پیدا کرد..

گرچه دوچرخهدر این شهر ماننده بسیاری دیگر از شهر های چین محبوب ترین وسیلیه نقلیه است اما علی رغم آن این شهر شبکه حمل نقل گسترده و مدرن و مترو قابل تحسینی دارد .

پایتخت چین مرکز خطوط ارتباطی ، حمل نقل ، هوایی راه آهن و آزادراه های زمینی است .

پکن ، شهری که کوه های بسیار پیرامون آن را گرفته اند ،بهاری مطبوع ،تابستانی گرم ،به همراه باران های موسمی ، پاییزی صاف آفتابی و زمستانی سرد با باد های فصلی و بارش برف دارد

شهر ممنوعه
شهر ممنوعه
دیوار چین :
از سلسله مینگ گرفته تا کینگ در این شهر 72 هکتار بر چین پهناور حکمرانی کرده . شهری ممنوعه با دیوار های مرتفع و ضخیم خود ،بزرگ ترین ساختمان های تاریخی چین را یکجا در بر میگیرد و نمایانگر هنر و معماری چینی است دیوار چین :
معبد آسمانی :
در مرز بین چین شمالی و مغولستان ،طولانی ترین ساخته دست بشر خودنمایی میکند .

ساختمان این دیوار که بیش از 6 هزار کیلومتر امتداد دارد ، به قرن نهم قبل از میلاد بر میگردد . این دیوار قرن هاست یکی از عجایب هفتگانه جهان شمرده میشود

معبد آسمانی :

خانه های هوتونگ :
در چین شاه را فرزند آسمان مینامند . معبد آسمان نیز مبتنی بر باور اعتقاد چینیان باستان به آسمان بنا گردیده است . این معبد در جنوب شهر ممنوعه و از چوب وآجر بنا شده و یکی از مصادیق شکوه و زیبایی پکن محسوب میشود خانه های هوتونگ :
خیابان و کوچه های تنگ و باریک را در چین هوتونگ مینامند . این مناطق در دوره امپراطوری یوآن در سالهای 1271-1368 توسط کوبلای خان که اولین امپراتور سلسله یوآن بود ساخته شد . اقامت در این خانه ها چشم اندازی به زندگی محلی و سنتی در چین است .

مقاله های مرتبط

در حال حاضر مقاله مرتبط با این مقاله وجود ندارد.