chi (1).jpg
chi (2).jpg
chi (3).jpg
chi (4).jpg
chi (5).jpg
chi (1).jpg chi (2).jpg chi (3).jpg chi (4).jpg chi (5).jpg

درباره چین

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌است و مساحت آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که به این ترتیب بعد از روسیه،دومین کشور پهناور آسیا بهشمار می‌آید. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمتشرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است.
کشورچین بیش از یک میلیارد و دویست و هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد. بیشتر مردمچین از نژاد زرد هستند و به زبان ماندارین سخن می‌گویند. جز چینی‌ها تیره‌های دیگری نیز در این سرزمین پهناور همچون مغول‌ها، تبتی‌ها و ترک‌ها زندگی می‌کنند، شماریاز تاجیک‌ها نیز در بخش سین کیانگ چین می‌زیند. ادیانرایج این کشور عبارتند از:کنفسیوس، بودایی، تائوئیسم، اسلام و آیین ترسایی.
پایتخت اقتصادی چین و پر جمعیت‌ترین شهر آن با حدود ٢٠ میلیون نفر جمعیت،آمیزه‌ای است از آثار تاریخی و معابد و محله‌های قدیمی که مانند یک نقاشی آبستره در کنار آسمان‌خراش‌های مدرن و امروزی، تالارهای بورس سهام و فلزات و مغازه‌های شیک برندهای گرانقیمت، در هم تنیده‌اند. در کم‌ترین شهری از دنیامی‌توان چنین ترکیب شلوغ اما دوست داشتنی را در کنار هم یافت. شانگهای در واقع بیشتر شبیه به یک انبار شلوغ است که گوئی در پشت ظاهر بی‌نظمش،ترتیب خاصی نهفته و این ترتیب، جز با سپردن خود به دست این ابر شهر استثنائی آشکار نمی‌شود.
البته فراموش نکنید خیلی مهم است چه فصلی از سال وارد این شلوغی شوید؛تابستان‌های گرم که رطوبت هوا هم بالاست، شاید موقع مناسبی برای گشت وگذار در شانگهای نباشد. تحمل گرما سخت است و مجبورید مرتب تاکسی سوارشوید و از دیدن خیلی جاها باز می‌مانید. پاییز هم با این‌که از گرمای هوا کم شده،اما زمان شروع بارندگی‌هایی است که تا زمستان ادامه دارند. بهترین وقت برای سفربه شانگهای، در ماه مه و هوای دلپذیر بهاری است؛ مگر این‌ که برای تجارت قصد رفتن داشته باشید و مجبور شوید زمان دیگری به آن‌جا سفر کنید.
آب و هوای این کشور بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می‌شود. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.
شهرهای توریستی چین
پکن: پایتخت کشور چین

پکن پایتخت کشور جمهوری خلق چین است.شهر پکن با جمعیتی بالغ بر 20 میلیون نفر در شمال کشور چین واقع شده است.پکن یکی از توسعه یافته ترین شهرهای چین است. شهر پکن از لحاظ اقتصادی در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. تولید ناخالص داخلی پکن به 1.37 بیلیون یوآن رسیده است که نسبت به سال 2009 ,10 درصد افزایش را نشان میدهد. شهر پکن جایگاه 26 شرکت از 500 شرکت برتر دنیاست که بعد از توکیو و پاریس جایگاه سوم در دنیا را داراست. بیش از 100 شرکت بزرگ چینی در شهر پکن واقع شده اند.

صنایع اتومبیل و املاک و مستغلات پکن در چین رتبه اول را داراست. کشاورزی نیز جزو موفق ترین بخش های اقتصادی پکن است.

شاید معروفترین مکان دیدنی چین دیوار بزرگ چین است که در شهر پکن واقع شده است.دیوار چین در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی‌ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است. گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می‌کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی‌دهند.

از دیگر مکان های دیدنی چین میتوان به شهر ممنوعه و میدان تیان آمن اشاره کرد. شهر ممنوعه مجموعه ای از کاخ های متعلق به سلسله های مینگ و کینگ است. این ساختمانها حدودا 700 سال پیش ساخته شده اند.مجموعا 980 ساختمان در ان وجود دارد که در مساحتی حدود 720 هزار متر مربع در مرکز شهر پکن قرار دارد و سالانه محلی برای بازدید میلیونها توریست است.

موزه ها و معابد باستانی متعدد دیگری نیز در شهر پکن وجود دارد که هر کدام محل توریستی منحصر بفردی هستند.

شانگهای

شانگهای شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و موسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد. شهر شانگهای به دو بخش توسط رودخانه تقسیم میشود که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتها الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

هانگزو

شهر هانگزو (Hangzhou) مرکز ایالت ژجيانگ (Zhejiang) می باشد، مرکزی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمعیتی بالغ بر 6 میلیون نفر، بسیار زیبا و از نظر اقتصادی در جایگاه دوم در چین مطرح می باشد. فاصله شانگهای با این شهر حدود 200 کیلومتر است که از طریق بزرگرهها می توانید کمتر از 2 ساعت به شهر هانگزو بروید. سالیانه 20 میلیون توریست داخلی و خارجی از مرکز ایالت ژجيانگ دیدن می کنند. مارکوپولو ایتالیایی این شهر را بعنوان با شکوه ترین و جذاب ترین شهر جهان در دوران سلسله يوآن (Yuan) توصیف کرده است.

شنزن

بندر شنزن شهر الکترونیک و موبایل و کامپیوتر و لوازم جانبی میباشد. دارا بودن کارخانجات تولیدی و مراکز تجاری مهم شنزن را از درجه اهمیت ویژه ای برخوردار کرده است. این شهر امروز به دلیل وجود هشتمین ساختمان بلند دنیا شکوهی خاص یافته و وجود ساختمان‌های بلند زیبایی بهت انگیزی را به چشم انداز آن داده است. شنزن بعد از غروب آفتاب، سیمایی جذاب می‌یابد و آبشاری از نورهای شگفت آور در آن دیده می‌شود. شنزن امروزه به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری اقتصادی شرق آسیا توانسته است جایگاه مناسبی یابد و در زمره شهرهای بزرگ دنیا درآید. مردم چین شنزن را شانگهای جدید می نامند و بر این اعتقادند که این شهر را جوری ساخته اند که دلشان می خواسته. شهری تمیز تر و زیبا تر از نظر شهر سازی و ظاهری با امکاناتی منحصر بفرد و چشم نواز.

گوانگجو

یکی از 24 استان معروف , قدیمی و شهر فرهنگی چین است. گوانگجو یکی از مناطق توسعه یافته و قدرتمند چین و پایتخت استان گوانگجو است که منطقه ای عالی در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین است.این شهر دارای دسترسی بسیار آسان به کشور هنگ کنگ و ماکائو است.این شهر به عنوان مرکز سیاسی , اقتصادی ,علمی آموزشی و فرهنگی منطقه گوانگجو(کانتون) محسوب میشود. این شهر با هزاران طرح کوچک و بزرگ اقتصادی پیشتاز توسعه اقتصادی در کشور چین بوده است. اگر چه این شهر به اندازه شهرهای پکن و ژیان معروف نیست اما دارای اماکن تاریخی و فرهنگی معروفی است که به معرفی بعضی از آنها می پردازیم.

شهرهای توریستی چین

اطلاعات ضروري
طول پرواز از تهران تا پكن حدود 7ساعت مي باشد.

اختلاف ساعت: پكن حدود سه ساعت و نيم و شانگهاي حدود 4ساعت جلوتر از تهران هستند.

واحد پول چين يوان است

مراكز ديدني شهر پكن عبارتند از: شهر ممنوعه- قصر تابستاني- ديوار چين- معبد بهشت- ميدان تيان آن من - شهر زيرزميني - مقبره امپراطوران خاندان مينگ- برنامه نمايش هنرهاي ملي و آكروبات - آكواريومBlue Zoo

مراكز خريد شهر پكن عبارتند از: بازار هنگ كنگ - فروشگاه بزرگ خونچيا - خيابان ونگ فوجينگ - مركز لوفت هانزا- مركز شيدن در خيابان شيدن- فروشگاه فرند شيپ

كد تلفن پكن 008610 مي باشد

مراكز ديدني شهر شانگهاي عبارتند از معبد بودا- باغ زيباي يويوان- رودخانه هوانگ يو

مراكز خريد شانگهاي عبارتند از: خيابان نانجينگ و فروشگاه Number One

كد تلفن شانگهاي 008621 مي باشد

اطلاعات ضروري

مقاله های مرتبط

title دیوار چین