دیدنی های سوچی

وقتی در تور روسیه به شهر زیبای سوچی سفر می کنید ، خیلی چیزهای این شهر برایتان جذاب خواهد بود . شهری غرق نور که برنامه های شبانه و شب زنده داریهایش در سراسر روسیه شهره است . یکی از جذاب ترین شهرهای روسیه ، شهر سوچی است.سوچی یک شهر گردشگری روسیه واقع در سرزمین کراسنودار در مرز غربی این کشور است.

سوچی بر کرانه‌های دریای سیاه و در دامنه بلندی‌های پوشیده از برف رشته‌کوه قفقاز قرار گرفته است. سوچی به دلیل آفتاب ، آب و هوای کوهستانی و گیاهان کم نظیر ، خواص درمانی چشمه های آب معدنی و خاک شفا بخش خود یک تفریحگاه فوق العاده برای بهبود سلامتی به شمار می رود. بزرگ ترین مناطق دیدنی سوچی عبارتند از: لازروسکویه، لوو، داگومیس، سوچی، خوستا، کودپستا، آدلر و کراسنایا پولیانا. امروزه دیگر همه ی جهانیان سوچی را به دلیل زیبایی های خیره کننده ی آن می شناسند. سوچی در ساحل دریای سیاه در منظقه ی قفقاز قرار گرفته است و دارای آب و هوایی معتدل است. شهر سوچی از یک طرف به دریا و سوی دیگر به منطقه ی کوهستانی پهناور وودلند منتهی می شود در قسمت زیر به دو مورد از دیدنی های سوچی روسیه اشاره خواهیم کرد.

چشمه آب معدنی ماتسستا سوچی

چشمه ی آب معدنی ماتسستا سوچی (Matsesta) یکی از مکان های دیدنی و تفریحی شهر سوچی می باشد که به خاطر وجود چشمه ی آب معدنی به تفرجگاه آب های گرم تبدیل شده است. این آب معدنی توسط پزشکان جهت درمان بیماریهای قلبی و عروقی ، بیماریهای زنان ، بیماریهای پوستی و اختلالات عصبی و حرکتی توصیه میشود.آب معدنی ماتسستا حاوی سولفید هیدروژن ، ید ، بروم ، فلورین و کولویدال سولفور میباشد.

ماتسستا به معنای ” آب آتش ” میباشد و این نام به این دلیل است که اگر دست خود را درون آب چشمه قرار دهید از شدت گرما قرمز میشود اما همزمان احساس خواهید کرد که دردهای شما کاملا برطرف شده اند و یونانیان باستان اولین کسانی بودند که قدرت شفابخشی چشمه های ماتسستا را به جهانیان معرفی کرده اند و با بیست دقیقه رانندگی از مرکز سوچی به دره ی ماتسستا می رسید، جایی که بیشترین تعداد چشمه ها را در خود جای داده است.

پارک ملی سوچی

پارک ملی سوچی یکی از اماکن دیدنی و تفریحی در شهر سوچی می باشد .محدوده پارک ملی سوچی در امتداد اتوبان و در مرزهای شمالی سوچی واقع شده است.پارک ملی سوچی مساحتی بالغ بر 1900000 هکتار دارد و به دلیل تنوع بیولوژیک،گونه های قدیمی و بومی و همچنین تنوع چشم اندازها از اهمیتی جهانی برخوردار است.

این پارک به امکانات رفاهی و مجموعه های تفریحی مجهز است. گردشگران تور سوچی ماجراجو می توانند از آثار طبیعی این پارک مانند آبشارهای زمیکا، آرخوسکویه، آگورا، دره های آخشتور و آخ تسو دیدن کنند.در این پارک حدود 2000 غار وجود دارد که از میان این 200 غار 4 غار به نام های وارانتسو وسکابا ، آخشتیر سکایا ، تیگرووایا و ساحره ها برای بازدید عموم آزاد است و از آب و هوای تمیزی برخوردار است در ضمن نظافت را در این پارک رعایت کنید.

پارک ملی سوچی شامل چندین منطقه ی تاریخی و فرهنگی می باشد که از جمله ی آن ها میتوان به معبدی در لو ، دلمن ها ، سازه هایی با ستون های سنگی یک شکل در ناحیه ی لازاروسکی ، برج مراقبت کوه آخون و … اشاره کرد.کسانی که از پیک نیک به همراه خانواده لذت می برند می توانند از تجهیزات مربوطه در این پارک استفاده کنند از آنجا که طبیعت همانند هر موجود زنده ی دیگری آسیب پذیر است باید در مواجهه با آن روحیه ای دوستانه داشت.

دریای سیاه سوچی

دریای سیاه سوچی (Black Sea Sochi) دارای گرم ترین دریا در روسیه و یکی از اماکن تفریحی در شهر سوچی می باشد حجم آب آن برابر ۴۲۰ هزار متر مکعب است و مساحت ان نیز بسیا زیاد می باشد و طول خط ساحلی آن نیز ۴۷۹۰۰ کیلومتر است. عمق آن نیز همانند عمق اقیانوس می باشد.دمای آب دریای سیاه در تابستان و زمستان متغیر است که در تابستان دمای آن به +26 و در زمستان به +6 کاهش می یابد. دریای سیاه سوچی یکی از جوان ترین دریا جهان می باشد.جزر و مد این دریا کم است و حداکثر دامنه ی نوسان جزر و مد بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر می باشد.رود خانه های زیادی به این دریا جاری هستند و همین خصیصه این دریا را از باقی دریاها متمایز می کندو به همین دلیل شوری آب دریا سیاه نصف شود.متخصصان معتقدند که این مقدار نمک بهترین مقدار برای حمام آفتاب برای مسافران تور سوچی می باشد و این امر گواه ایست بر محبوبیت سواحل دریای سیاه.

گرمترین دریا در روسیه دریای سیاه میباشد که بسیاری از گردشگران برای آبتنی به آنجا میروند.عمق دریای سیاه در این منطقه همانند عمق اقیانوس می باشد و حداکثر به 2245 متر می رسد.سن دریای سیاه به 10 سال هم نمی رسد. نام دریای سیاه توسط کسانی که در ساحل آن زندگی می کرده اند نام گذاری شده اما تاکنون حدود 700 نام از نام های این دریا را شناسایی کرده اند. از جمله می توان به سیتیان ، سارماتیان ، اسلاویک ، خزر، آمازون و روسی اشاره کرد.

غییرات سطح دریا در محدوده ی سوچی به جهت باد بستگی دارد یعنی اگر باد از سمت شمال شرقی بوزد آن گاه آب را از سطح ساحل پس می زند بنابراین سطح آب افت پیدا کرده و در نتیجه سواحل سوچی توسعه می یابند. اما اگر باد از سمت جنوب غربی بوزد دریای سوچی طوفانی شده و موج ها شروع به جاروب ساحل کرده و از توسعه ی آن کاهش می یابند.

نوع حیات وحش و گیاهان این منطقه نیز انسان را به شگفتی وا می دارد. دریای سیاه محل زندگی بیش از 1500 موجود زنده، 250 نوع جلبک و 180 نوع ماهی می باشد. جلبک های اعماق دریا شامل انواع سبز، قهوه ای و قرمز می باشند. جالب است بدانید جلبک فسفری یک نوع شگفت انگیز از انواع جلبک های پلانکتونی می باشد، که قابلیت تابش نور در شب را داراست. به همین دلیل گاهی در ماه آگوست نقاط نورانی در دریا دیده می شود.

بیشه ی چوب شمشکی و سرخدار سوچی

بیشه ی چوب شمشکی و سرخدار سوچی یکی از جاهای دیدنی سوچی می باشد که در دامنه های کوه آخون و نزدیکی دهکده ی خوستا واقع شده است که با مساحتی در حدود ۳۰۲ هکتار، از سال ۱۹۳۱۱ به عنوان منطقه ی حافظت شده در نظر گرفته شده است.این بیشه در لیست میراث جهانی بوده و توسط سازمان یونسکو محافظت می گردد. در این منطقه بیش از 400 گونه ی گیاهی یافت می شود که بسیاری از آنان بومی و باستانی هستند.این منطقه بزرگ ترین زیستگاه درختان سرخداری با عمر 1000 ساله می باشد و قدمت برخی از آن ها به بیش از دو میلیون سال هم می رسد.۲۰% گونه ها نیز بومی هستند، که در هیچ کجای دیگر دنیا یافت نمی شوند.

جنگل چوب شمشکی شامل سایه ای سبز رنگ و همیشگی از شاخه های آویزان به روی زمین افتاده است و این طور به نظر می رسد که لپرکان ها، نوعی جن کوچک که نگهبان گنج های مخفیست، از میان پیچ و تاب های ریشه ی درختان بزرگ نظاره گر شما می باشند. رشد درختان شمشکی بسیار کند است؛ در حدود 500 سال طول می کشد تا ارتفاع این درختان به 15 متر برسد. چوب این درختان بسیار محکم بوده و به همین علت مردم قفقاز از آن ها برای ساختن شمشیر استفاده می کردند .سفر به بیشه ی سرخدار شمشکی خوستا بسیار جذاب و آموزنده می باشد پس در سفر به تور سوچی دیدن این مکان را جزو برنامه های خود قرار بدهید.

چگونه به جنگل شمشکی برویم ؟ تا آنجا که اتوبوس خط خوستا-موست به خط تاکسی ۱۲۲ می رسد رفته، آنگاه به سمت چپ پیچیده و در امتداد خیابان سامشیتوایا ۸۰۰ متر راه آسفالته و ۳۰۰۰ متر بر روی ساحل شنی رودخانه ی خوستا بروید.

تفرجگاه های ساحلی سوچی

از تفریح های شهر سوچی، ساحل سوچی می باشد. بیشتر این مناطق مختص پیاده روی بوده و گردشگران تور سوچی می توانند از قدم زدن در آن لذت ببرند. تمام ساختمان های حاشیه ساحل توسط درختان بزرگ و زیبای بزرگ بلوط، افرا و درختان ماموت آمریکایی احاطه شده اند. سوچی کلکسیون فوق العاده ای از درختان نخل دارد که مهمترین آنها نخل بوتی، واشینگتون، کناری دیتس، لیویستونا، کاریبین سابا، ایتالین همروپسی و چیلین یوبی است.

در سواحل سوچی روسیه هتل های مجلل ماریتایم، هتل پارک، برج هایت، هتل‌های پولمن و مجموعه‌ی فانوس اسکندر واقع شده است که برای اقامت می توانید به این هتلها مراجعه کنید و به استراحت بپردازید. زیباترین چشم انداز سوچی، مشرف به ساحل است که می توانید همراه با نوشیدن یک فنجان قهوه از تماشای آن لذت برد. بسیاری از گردشگران تور روسیه در تابستان های گرم،مدت زمان زیادی را در اینجا به استراحت می پردازند.

در این سواحل درختان نخل زیادی وجود دارد در اصل در سوچی و روسیه درخت نخل با این همه تنوع وجود نداشته است و هنگامی که ساکنین روسیه در اواخر قرن 19 شروع به جستجو در ساحل می کردند هیچ درختی به این شکل در آنجا وجود نداشت دلیل وجود این درختان این است که اولین بنیانگذاران این پارک ها که افرادی همچون نیکلای مامونتوف، واسیلی خلودوف و سرگی خودکوف بوده اند در قرن 19 میلادی از کشورهای مختلف این نخل ها را به اینجا منتقل کرده اند و آنها را پرورش داده اند و در گلخانه ها، خیابان ها، بلوار ها و تفرجگاه های ساحلی کاشته شدند.

کوه زیبای آخون بزرگ سوچی

آخون بزرگ نام کوهی ست که درسال 1936 -1935 به دستور ژوزف استالین، ژنرال سابق حزب کومونیست اتحاد شوروی، بر بالای آن یک برج دیده بانی تاریخی بنا گردید. سرگی ووروبیوف ، معمار اهل مسکو، کار طراحی و ساخت آن را انجام داد. او این برج را به سبک برج های مراقبت قرون وسطی که در منطقه ی قفقاز رایج بود، طراحی کرد. ارتفاع کوه آخون بزرگ 663 متر از سطح دریا و ارتفاع برج 5/30 متر است از بالای این برج منظره زیبایی از رشته کوه های قفقاز قابل مشاهده می باشد.

جاده ای کوهستانی و زیبا نیز به طول 11 کیلومتر به سمت قله کشیده شده است. 200 متر آن در مدت 102 روز ساخته شده که این امر در جاده سازی رکورد محسوب می شود. علاوه بر جاده ای که از ماتسستا تا ارتفاعات کوه آخون کشیده شده است، خود این برج نیز یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در این منطقه است. هزاران گردشگر خارجی و داخلی، از شهرهای مختلف روسیه، به دفعات از این منطقه دیدن می کنند.جنگلی که ارتفاعات کوهستان آخون را پوشانده در نوع خود شاهکاری طبیعی ست. کارکنان پارک ملی سوچی به دقت از درختان زیبای بلوط، راش، ممرز و گیاهان نادر بومی این ناحیه مراقبت می کنند. همچنین اطراف این برج تعداد زیادی غارهای آهکی وجود دارد.

مقاله های مرتبط

در حال حاضر مقاله مرتبط با این مقاله وجود ندارد.