موقعیت جغرافیایی هند

هندوستان کشوری در جنوب اسیاست که پایتخت ان دهلی نو می باشد . این کشور از شمال غربی با پاکستان از شمال با چین , بوتان , نپال و تبت , از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه است . همچنین هند از غرب با دریای عرب , از شرق با خلیج بنگال و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز ابی دارد.

جغرافیای هند به طور کلی به سه بخش تقسیم می شود ؛ فلات بلند هیمالیا , جلگه ی گنگ و شبه جزیره جنوب هند که مناطق مختلف کوهستانی , دره رود خانه ای , کویر , دشت و جنگل را در بر می گیرد

پایین ترین سطح کشور هند در اقیانوس هند ,با ارتفاعصفر و بلندترین نقطه ی این کشور , قله کانچنجونگا با ارتفاع 8568 متر در هیمالیا قرار دارد که سومین قله ی مرتفع جهان است .

پهناوری هندوستان 3287240 کیلومتر مربع ( هفتم در جهان , دو برابر ایران ) است . جغرافیای هند بسیار متنوع است و کوه , بیابان , دشت , تپه و فلات را شامل می شود . بیشتر سرزمین هندوستان پست و هموار است و رشته کوه های بزرگ هیمالیا و هندو کش که در شمال کشور قرار دارد باعث شده است که رطوبت و ابرهای باران زا به شمال اسیا نفوذ نکنند و در نتیجه هند کشوری پر باران و مرطوب و دارای خاک حاصلخیز می باشد

سطح نواحی پوشیده شده از اب در هند معادل 314400 کیلومتر مربع است . رودخانه ی طویل هند شامل : براهماپوترا و ایندوس ,کریشنا , یامونا و نارمادا هستند . رودخانه ی گنگ و براهماپوترا مهم ترین این رودخانه ها هستند که هر دو به خلیج بنگال سرازی می شوند .

هندو ها همچنین رود گنگ را مقدس میدانند .

مقاله های مرتبط

title هندوستان