KISH1.jpg
KISH2.jpg
KISH3.jpg
KISH4.jpg
KISH5.jpg
KISH1.jpg KISH2.jpg KISH3.jpg KISH4.jpg KISH5.jpg

کشتی يونانی کیش

در غرب جزيره يك كشتی عظيم‌الجثه در سواحل نيلگون كيش جا خوش كرده است كه به كشتی يونانِی معروف است. در يكي از روزهاي گرم تابستان سال ۱۳۴۵، بوميان جزيره كيش ناگهان كشتی عظيم‌الجثه‌ای را كه در نزديكي روستاي باغو به گل نشسته بود، ديدند. هنوز پس از گذشت سال‌ها دليل به گل نشستن اين كشتی در پس پرده‌اي از ابهام است اما گفته مي‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايی در سواحل جزيره كيش اين اتفاق روی داده است.

کشتی يونانی کیش در سال ۱۳۲۲ شمسي توسط شركت ويليام هاميلتون به وزن ۷۰۶۱ تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسكو در اسكاتلند ساخته شد و در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ به هنگام بازگشت از ايران، در سفر دريايی خود به كشور يونان در عرض جغرافيايی ۲۶ و ۲۰ درجه شمالي و طول جغرافيايی ۵۳ و ۵۴ درجه شرقی به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورينوكو، يدك‌كش هلندی براي بيرون كشيدن اين كشتي به ثمری نرسيد. تلاش‌های ناموفق زيادی برای بيرون كشيدن آن انجام شد و به ناچار سرنشينان كشتی مجبور به ترك آن شدند و بار آن تخليه شد، چرا كه عمليات بيرون كشيدن كشتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود. اطلاعات بدست آمده از شركت بيمه لويدز لندن نشان دهنده اين است كه اين كشتی در زمان به گل نشستن متعلق به كشور يونان و بنام كولااف بوده است. اين كشتی در ابتدا "شيپور امپراتور" سپس "ناتوراليست" و در سال های بين ۱۳۳۸ تا يكسال قبل از توقف، در مالكيت خطوط كشتيرانی ايران با نام‌های "سيروس فارس"‌، "همدان" در تردد بوده است.

کشتی يونانی کیش از نظر تاريخی قدمت و اهميت چندانی ندارد وگذشت زمان كشتی را دچار فرسودگی كرده است. قسمت تحتانی كشتی كه در آب است بر اثر برخورد امواج دريا با آن پوسيده و هر آن ممكن است فرو افتد.

تماشای خورشيد كه به آهستگی در پشت كشتی يونانی در آب هاي نيلگون خليج فارس غروب می كند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی و جاويدان است. درخشش آخرين شعاع های نور خورشيد بر پهنه آسمان، طيف رنگ هاي زرد و قرمز و نارنجی و سايه روشن های لکه های ريز و درشت ابر، تابلويی چنان زيبا و خيال انگيز را در پشت کشتی يونانی پديد می آورد که نظير آن را کمتر می توان يافت.

پارك ساحلی كشتی يونانی
پارك ساحلی كشتی يونانی در زمينی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع با امكاناتی چون آمفی تئاتر، كافه تريا، رستوران ايرانی و لبنانی، غرفه های فروش تنقلات، ايستگاه های كرايه اسكيت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشی در محيط پيرامون كشتی يونانی در دست احداث مي‌باشد.

پارك ساحلی كشتی يونانی

مقاله های مرتبط

title بازارهای کیش
title بلیط چارتر کیش ، بلیط ارزان قیمت کیش ، بلیط کیش
title تاریخچه کیش
title پرواز مسیر عمان به كیش راه‌ اندازی می‌شود
title مشخصات اقلیمی کیش
title آنچه درباره کیش باید بدانید