nili (1).jpg
nili (2).jpg
nili (3).jpg
nili (4).jpg
nili (1).jpg nili (2).jpg nili (3).jpg nili (4).jpg

درباره شهر مسکو

آشنایی با شهر مسکو

مسکو پایتخت کشور فدرال روسیه است که حدود دوازده میلیون جمعیت دارد و نامه خود را از روی رودی که در کنار آن جریان دارد "مسکوا" گرفته است.

این شهر یکی‌ از مهمترین مراکز سیاسی و اقتصادی جهان به شمار می‌‌رود و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر اروپایی و ششمین شهر پرجمعیت دنیاست.

آشنایی با شهر مسکو
آشنایی با شهر مسکو

مسکو پایتخت کشور فدرال روسیه است که حدود دوازده میلیون جمعیت دارد و نامه خود را از روی رودی که در کنار آن جریان دارد "مسکوا" گرفته است.

این شهر یکی‌ از مهمترین مراکز سیاسی و اقتصادی جهان به شمار می‌‌رود و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر اروپایی و ششمین شهر پرجمعیت دنیاست.

آشنایی با شهر مسکو

نقاط دیدنی‌
کرملین

این کاخ بزرگ با قدمتی حدودا پانصد و هفده ساله در مرکز شهر بزرگ مسکو واقع شده است که بر میدان سرخ روسیه ، باغ الکساندر و رودخانه ی مسکوا احاطه دارد

بدون شک کرملین در هر لیست گردشگری، اولین انتخاب مسافران است. کاخ کرملین یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های مسکو است و به نوعی نمادی از کل روسیه است. کرملین نه تنها از بعد فرهنگی، بلکه به عنوان مرکز دولت روسیه و محل اقامت رئیس جمهور برای مردم روسیه اهمیت بسیاری دارد. این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا، دیوار و برج‌های کرملین تشکیل شده است. این مکان تاریخی که توانسته از هزاران جنگ و غارت جان سالم به در ببرد امروز تورهای گردشی بسیاری را به خود جلب کرده است. در اطراف کاخ کرملین و همچنین موزه‌های مختلف داخل مجموعه شما می‌توانید از اتاق اسلحه خانه، کلیسای بشارت، کلیسای فرشته، اتاق‌های ایلخانی، قصر مرصع ایوان سوم، زرادخانه و موزه باستان شناسی کاخ کرملین دیدن کنید.

میدان سرخ

میدان کراسنایا پلوشاد یا همان میدان سرخ اصلی ترین میدان شهر مسکو است. بیشتر خیابان های مهم و اصلی شهر به این میدان ختم می شوند.کلیسای بزرگ سنت باسیل هم در این میدان قرار دارد.بیشتر ججشن ها و جشنواره ها و مراسم بزرگ مسکو در این میدان برگزار می شود

کلیسای سنت باسیل

سنت باسیل کلیسای جامع روسیه می باشد که در میدان سرخ قرار دارد. این کلیسا که در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است ، مجموعه ای از ده کلیسا می باشد که آخرین آنها نزدیک به پانصد سال پیش ساخته شده است.ساختمان تاریخی و معماری ویژه ی این کلیساها بسیار دیدنی و جذاب است

تئاتر بزرگ مسکو یا بالشوی تئاتر

بالشوی تئاتر معروف‌ترین سالن تئاتر در مسکو است.در این سالن در طول سال معمولا سه تا چهار اپرای مختلف و دو سه باله به نمایش در می‌آیند. تمرکز اجرای این سالن بر شاهکارهای کلاسیک دنیا مانند توتزارت، وردی، واگنر و چایکوفسکی است.

گنجینه ی هنر ترتیاکوف

نگارخانه ی ترتیاکوف گنجینه ای از هنرهای ظریف و ملی روسیه است. این نگارخانه در حدود صد و پنجاه سال پیش ساخته شده است و اینک بیش از یکصد و سی هزار تابلوی نقاشی و تندیس ساخته شده به دست هنرمندان روسیه در آن نگهداری می شود. این موزه ی هنری از اصلی ترین و پربازدیدترین مکان های گردشگری مسکو می باشد.

مرکز خرید گوم

این مرکز خرید یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید در اروپاست و معروف‌ترین فروشگاه‌های مسکو در این محل قرار دارند. اما جدای از خرید، ساختمان و معماری این مرکز خرید یکی از جاذبه‌های شهر مسکو است. این مرکز خرید در میدان سرخ قرار دارد و اولین بخش آن در سال ۱۸۱۲ ساخته شده است. مغازه‌های این مرکز خرید غالبا لوکس هستند و شما می‌توانید برندهایی مانند لوییویتون، دیور، هوگوباس فبربری و غیره را در این پاساژ پیدا کنید. گوم همچنین یک مرکز فرهنگی هم به شمار می‌رود که نمایشگاه‌های متعدد عکاسی هم در آن برگزار می‌شود.

رصد خانه ی مسکو

رصدخانه ی مسکو در سال ۱۹۲۹ میلادی شروع به کار کرد ودر سال ۱۹۹۴ به سبب مشکلات سیاسی و اقتصادی دولت روسیه بسته شد. این رصد خانه امروزه ساختمانی علمی تاریخی است که گردشگران از آن بازدید می کنند.

عمارت کوسکووا

این عمارت در قرن ۱۸ساخته شد و نشان دهنده معماری خانه‌های آن زمان است. این عمارت با شکوه با یک کاخ، یک پارک وسیع و یک برکه آب، شکوه و جلال خانه‌های آن زمان را به رخ می‌کشد. این عمارت یک مکان ایده‌آل برای بازدید در یک روز آفتابی است. در گذشته این عمارت دو روز در هفته میزبان میهمانی اشراف مسکو، زمینداران و حتی ملکه کاترین دوم روسیه بود. معماری خود عمارت ترکیب بسیار زیبایی از سبک باروک و سنتی است. کوسکووا همچنین یک موزه دارد که در فصل تابستان جشنواره‌ها و کنسرت‌های زیادی در آن برگزار می‌شود.

خانه مرکزی هنرمندان

این خانه بزرگ‌ترین نمایشگاه روسیه است که در سال ۱۹۷۹ با ۲۷ سالن و ۶۰ گالری افتتاح شده. هر ساله این مرکز میزبان صدها نمایشگاه از سراسر جهان است. خانه هنرمندان یک پارک زیبا و یک موزه مجسمه سازی هم دارد که بازدید از آن برای مراجعان رایگان است. همچنین برای بازی کودکان زمین‌های تفریحی در نظر گرفته شده است. در این ساختمان، کنسرت، کنفرانس و جشنواره‌های متعددی برگزار شده است و می‌شود.

آرامگاه لنین

نگهبانان مراقب هستند تا فضای آرامگاه ولادیمیر لنین، اولین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، سنگین باشد و اندوه خود را حفظ کند. بدن مومیایی شده لنین پس از مرگ در سال ۱۹۲۴ تبدیل به مومیایی شد و بدن مومیایی شده او یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های شهر مسکو است. اگر به آرامگاه لنین می‌روید حواستان باشد نرم و آهسته قدم بردارید. در این محیط همراه داشتن کیف و دوربین عکاسی مجاز نیست.

قبرستان نووادویچه

ساختمان صومعه مربوط به قرن شانزدهم است و نقاشی با آبرنگ روی دیوارهای گچی این صومعه آن را تبدیل به یکی از زیبایی‌های معماری این شهر کرده است. این صومعه همچنین قبرستانی هم دارد که آرامگاه ابدی بسیاری از چهره‌های فرهنگی روسیه مانند چخوف، گوگول و پروکوفیف است.

متروهای مسکو

متروی شهری مسکو که از قدیمی ترین متروهای شهری جهان می باشد را باید یکی از شگفتی های مسکو دانست. زیرا این متروها حدود صد متر زیر زمین قرار دارند

هفت خواهر مسکو

هفت خواهر مسکو در واقع ساختمان ها و برج های بلندی هستند که بر فراز تپه ی گنجشک ها در مسکو ساخته شده اند. البته مسکو شهری است که چندان در آن اثری از کوه و ارتفاعات طبیعی وجود ندارد

ساحل رودخانه ی مسکوا و همچنین باغ اسکندر هم مناطق طبیعی و زیبایی برای استراحت و تفریح می باشند

نقاط دیدنی‌

مقاله های مرتبط

title درباره روسیه
title بهترین بازارها و گردهمایها در مسکو
title درباره شهر سن پترزبورگ
title بهترین بازارها و گردهمایها در سن پترزبورگ