ترکیه

ترکیه

در آنجا ، خداوند و انسان ، هنر و طبیعت با یکدیگر بر روی کره خاکی چنان جای شگفت انگیزی آفریدند که ارزش دیدن دارد. با یک دست آسیا و با دست دیگر اروپا و اینگونه است که این شهر دو قاره را در آغوش گرفته است استانبول شهری است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمه دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد این شهر محل اتصال دو قاره است در قلب استانبول تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آبهای دریای سیاه ، دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است. در دوران امپراطوری رومیان ، بیزانس ها و عثمانی ها ، استانبول همواره پایتخت کشور ترکیه محسوب میشده و این شهر همواره به گذشته تاریخی ، غنی و درخشان خود افتخار میکند در عین حال استانبول با توجه به رشد فزاینده ای که از نظر توسعه شهری دارد آینده ای روشن را در پیش رو دارد وجود موزه ها، کلیساها ، کاخ ها ، مساجد با شکوه ، بازارها و نیز طبیعت زیبای این شهر همواره باعث شگفتی گردشگران شده است باید گفت این آثار از نظر کمی تعدادشان بسیار فراوان بوده و در عین حال بسیار زیبا هستند اگر در ناحیه غربی تنگه بسفر به زیبایی غروب آفتاب و رنگ قرمز آن نگاهی بیندازید دلیل اینکه چرا ساکنین این منطقه قرن ها پیش این سرزمین را برای زندگی خویش انتخاب کرده اند را خواهید فهمید. در یک چنین لحظه ای از غروب آفتاب در خواهید یافت که چرا این شهر به عنوان یکی از درخشنده ترین شهر های دنیا مطرح است
مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) به ثمر نشستن همه تلاش ها برای هماهنگی، تقارن و ظرافت است.
بسیاری از ایرانی ها استانبول را به قصد خرید انتخاب میکنند به ویژه خرید پوشاک و البسه با پارچه های ترک که یکی از بهترین دوخت ها را در دنیا دارند.استانبول با دارا بودن مراکز خرید زیاد میان همه علاقه مندان به خرید در دنیا محبوبیت دارد .
آنتالیا جزو یکی از پرطرفدارترین شهر توریستی ترکیه است که بسیاری از گردشگرانی که ترکیه میروند را به خود جذب میکند.
اگه از دیدن زیبایی های طبیعت بیشتر لذت میبرین ، بهتره از سوحل لارا ، کنیالتی ، کمر ، سیده ، بلک ، دیدن کنین و از تفریحگاههای مجهز و ساحلی این مناطق که به افراد علاقمند به ورزش های آبی از جمله قایقرانی و دریانوردی ، سرویس میده ، لذت ببرین . این سواحل ماسه ای پلاژهای زیبایی دارن . لنگرگاه آنتالیا ، غار کارائین ، آبشارهای دودن و كورشوفلي ، پارک یاووز اوزجان ، پاموک کاله (پاموک قلعه) که در زبان ترکی به معنی قصر پنبه ای ست و دیدن اونو نباید از دست داد ، دره عمیق پلدار(کورپولو کانیون) که یک راه خوش منظره به پارک ملی دره پلداره و از روی یک رودخانه کوهستانی و از میان جنگلهای بکر با آبشارهای خروشان رد می شه و … همه و همه از جاذبه های طبیعی آنتالیا هستن که با دیدنشون شگفت زده میشین .
استانبول به عنوان دروازه‌ی اروپا بر مشرق زمین و یک ابرشهر جهانی که هر ساله میزبان توریست‌های مختلفی از اقصی نقاط جهان است، رستوران‌های خوش رنگ و لعابی را در خود جای داده، اما پر کردن شکم در این رستوران‌ها رابطه‌ی مستقیمی با خالی شدن جیب دارد؛ پس بهتر است به عنوان یک توریست شماری از غذاهای خیابانی این کلان شهر را نیز بشناسیم تا در زمان احساس گرسنگی، شکم خود را نیز با هزینه‌ی اندک سیر کنیم.در کنار رستوران‌های مجلل با منوهای وسوسه کننده، غذاهای خیابانی یکی از گزینه‌های محبوب توریست‌ها و افراد محلی در هر شهری است. هرچند خوردن انواع غذاها در رستوران‌ها می‌تواند مسیر خوبی برای شناسایی ذائقه‌ی یک ملت باشد، اما ایستادن در کنار خیابان و مزه مزه کردن آنچه که مردم شهر هر روز در طول زندگی پر مشغله‌ی خود استفاده می‌کنند، علاوه بر آشنایی با ذائقه، پنجره‌ای از فرهنگ کشور میزبان را نیز به روی گردشگران باز می‌کند، چراکه طیف گسترده‌ای از افراد، فارغ از طبقه‌ی اجتماعی همیشه گرد بساط فروشندگان غذای خیابانی جمع می‌شوند. پس با کجارو همراه باشید تا نگاهی به لیست 10 غذای خیابانی محبوب استانبول داشته باشیم.
ترکیه کشوری در جنوب دریای سیاه است که بخش بزرگی از آن در آسیا و بخش کوچک‌تر آن در اروپا قرار دارد. این کشور به دلیل داشتن موقعیت خوب جغرافیایی و قدمت تاریخی، جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که در این مقاله به ۱۰ مورد آن اشاره می‌کنیم. ترکیه مقاصد توریستی زیادی برای بازدید مسافران دارد. از گنبد‌ها و مناره‌های استانبول تا خرابه‌های رومی که در امتداد سواحل جنوب غرب قرار دارد. سواحل آنتالیا، تفریگاه‌های ساحلی مدیترانه و کوه‌های شرقی دریای سیاه نیز مورد توجه گردشگران است. ترکیه جاذبه‌های بسیار زیادی دارد که در این مجال نمی‌گنجند، اما این لیست می‌تواند شروعی برای گردشگری در کشور ترکیه باشد.